כל מה שצריך לדעת על תולעת הפארק

בעלי החיים שלנו נתקפים מדי פעם במחלות או בטפילים שאינם יכולים להזיק לנו אבל מזיקים להם. חיסונים שונים נגד מחלות כמו כלבת הם מחויבי המציאות וכולם מכירים אותם ואת הצורך בהם. אולם יש טפילים ובעיות שונות שרוב האנשים אינם מכירים ואינם יודעים עד כמה הם מזיקים לבעלי החיים וליונקים אחרים כתוצאה מהידבקות שלהם והבאתם הביתה. תולעת הפארק, לדוגמה, היא אחת הבעיות המובהקות שבגללן חובה לטפל בכלבים ולעקוב אחר בריאותם. אל תזניחו מקרים כאלה וטפלו בהם בהקדם.

תולעת הפארק הקטלנית מהי?

שמה המדעי הוא ספירוצרקוזיס ובעברית תולעת הפארק הקטלנית. היא נפוצה הרבה יותר ממה שחושבים והיא נגרמת על ידי תולעת הספירוצרקה לופי. הפגיעה העיקרית שלה היא בכלבים, כאמור, אבל היא עוברת גם ליונקים אחרים. עם זאת, למרבה המזל היא אינה מידבקת לבני האדם. עם זאת, המודעות הגדולה לה אינה מצליחה להדביר את ההתפשטות שלה למרבה הצער. היא עוברת מאזור גיאוגרפי אחד למשנהו גם משום שאנשים נוסעים יותר עם חיות המחמד שלהם ובכך מפיצים אותה בכל הארץ. הביצים של התולעת מופרשים לצואת הכלבים הנגועים. הם נאכלים בשלב כלשהו על ידי חיפושיות זבל שזהו מזונן העיקרי והן בוקעות בתוך המעיים שלהן. השלב הבא בשרשרת המזון הוא שהן נאכלות על ידי כלבים אחרים בזמן השוטטות שלהם בחוץ, ושם התולעים משתחררות ומתחילות במסלול הנדידה שלהן בגוף.

התפתחות תולעת הפארק בגוף הכלב

לתולעת הפארק יש מחזור חיים. לאחר בקיעתן בגוף החיפושית וההשתחררות בגוף הכלב הן מתחילות לנוע בקיבתו, לחדור דרך דפנות כלי הדם ולהמשיך לנדוד בגוף למקומות הכי קריטיים – לדופן אבי העורקים ודרכם לוושט. שם הן מוצאות את המקום המתאים להן להתיישב ולדגור. הגוף מצדו מפעיל מגננה מתחיל לעטוף אותן בגידול שנקרא בועית או גרנולומה. זהו הגידול שמספק להן למעשה את בית הגידול שנחוץ להן כדי להשלים את התהליך ולהתבגר. הוא בולט לתוך הוושט וחוסם אותו למעבר מזון. כשהתולעת מסיימת את ההתבגרות היא גם תטיל את הביצים לחלל הוושט ומשם הן יעברו בהליך טבעי לקיבה ומשם לצואה שתופרש נגועה גם היא וזהו מחזור החיים של תולעת הפארק. הצואה הזאת תדביק את הכלבים הבריאים שטרם נדבקו אם יגיעו לצואה זו ייגעו בה, כדרכם. הם יאכלו אותה או שאריות מזון שבהן יש גם חיפושיות זבל נגועות שגם הן נעות ממקום למקום. כל גינה או חצר הופכים להיות המקום הטבעי שבו אפשר להידבק בתולעת.

סימפטומים וטיפול בכלב

מחלת תולעת הפארק מאובחנת מאוחר מאוד כשהסימפטומים כבר ניכרים והמחלה מתקדמת מאוד. הטיפול אינו מסייע להם בשלב זה ברוב המקרים והוא חלקי מאוד במקרים אחרים. כשהכלב מקיא בגלל הגרנולומות שחוסמות את הוושט, למרות שהוא אוכל כרגיל, יש לבדוק אותו. המוות של הכלבים ממחלה זו פתאומי בגלל קריעת דופן כלי הדם שלו כתוצאה מפעילות התולעת הנצמדת לדפנות ומחלישה אותם בחדירתה דרכם. הדימום הפנימי נמשך עד שהכלב מת. הטיפול היעיל היחיד שאפשר לתת הוא מונע – למנוע ממנו לאכול בחצר ולגעת בצואה על ידי רצועה ואף מחסום. יש גם טיפול תקופתי בזריקה נגד טפילים שחשוב להקפיד עליה.

סירוס ועיקור חיות מחמד

לסירוס כלבים ועיקור חתולים יש מתנגדים רבים בגלל סיבות מוסריות כמובן, אולם האמת היא שאם אין די אימוצים של חתולים וכלבים ממילא ימותו בהמתות חד שעושים להם בארגונים השונים, או שהם ימותו מרעב והזנחה ברחוב. יש היום שיטות מאוד מתקדמות שמונעות כאב וסבל מהחיות המטופלות ולכן יש לשקול אותן בכל זאת לטובת חיות המחמד שלכם שמתמודדים עם הריונות לא רצויים.

הזמן הדברה עכשיו